Защо в древен Египет една от богините е била котка

24 февруари 2025
Защо в древен Египет една от богините е била котка

Защо древните египтяни са боготворели котките?
Древните египтяни са били дълбоко отдадени на своите котки и са ги боготворели по две основни причини. Като начало те помогат за защитата на селскостопанските продукти от гризачи, които се хранят с различни култури, като по този начин ги унищожаваха. Второ, хората почитали много котки богини, защото се смятало, че носят плодородие и късмет на домакинствата.

Древните египтяни уважавали многото съществата, които споделяли тяхното жизнено Но котките заемат специално място в домовете и сърцата на много хора в този древен регион. Въпреки че египтяните боготворят няколко други същества, те обичат котките най-много. Египтяните толкова много обичат котките, че често поставят безопасността на своите котки над своята собствена. Например, когато в къщата има пожар, египтяните първо спасяват котките си и след това се връщаха за други лични вещи. Когато тяхната домашна котка умре, семейството обръсва веждите си в знак на траур и продължава да скърби, докато веждите не пораснат отново.

Защитници на храната
Котките са опитомени за първи път в Египет преди около 10 000 години, след като няколко котки се отклоняват в селскостопанските ферми. Древните египетски общества са предимно аграрни и са изправени пред многобройни предизвикателства при защитата на продукцията си от вредители като мишки, плъхове и змии. Въпреки че храната не е била в изобилие и малкото, което са складирали става обект на нападение от гризачи. Котките изиграват критична роля за осигуряването на хранителна сигурност в древен Египет.

 

Древните египтяни научили рано, че дивите котки спасяват реколтата си, като се хранят с гризачи. Скоро много домакинства започнаха да оставят храна за котките, за да ги примамят да посещават домовете им по-често. В един момент почти всички египетски домакинства имат котки, за да ги предпазят от гризачи и други заплахи.

Тези взаимоотношения се разглеждат като симбиоза или взаимни, от които се възползват както котките, така и египтяните. Котките обичат да живеят с хора, защото това означава, че имат достъп до  храна и можат да избегнат заплаха от големи хищници. От друга страна, египтяните получават безплатна борба с вредителите!

Фермерите приветстват присъствието им, тъй като те помагат продукцията да се запази без гризачи. Скоро мигриращите фермери, моряци, търговци (в общи линии всички) взеха домашни котки със себе си по време на своите пътувания,  и по този начин котките бяха разпространени на много места в Египет.

Вярвания, митове и котки

Освен за външния си вид, котките също са били високо ценени и от духовна гледна точка. Например, много египтяни вярвали, че ако котка се появи в сънищата им, късметът е на път. Котките също са били свързвани с много религии по времето на Древен Египет. Например, подобната на гепард богиня Мафдет е едно от най-ранните божества на Египет. Тя била почитана от онези, които търсели защита от отровни създания като змии, а също и защото представлявала справедливост. Въпреки това Бастет е най-известната от всички котки богини. Бастет, която е наполовина котка и наполовина жена, е известна като пазителка на домовете и защитник от зло и болести. Хората я боготворян широко, тъй като тя се свързва с женствеността и плодородието. Тя е много популярна и всяка година в Египет се провежда фестивал в нейна чест, койтоо е един от най-големите празници в Египет.

Интересното е, че свещениците в храмовете поддържат големи разсадници и гробища, където хората погребват своите мумифицирани котки. Въпреки че има много други египетски богини на котки (като Мафдет и Сехмет), Бастет е единствената, която представлява опитомената котка.

Древните египтяни и тяхната преданост към котките
Древните египтяни и тяхната преданост към котките са били, честно казано, на съвсем друго ниво. Най-великият пример е битката при Пелузиум (525 г. пр.н.е.), когато Камбиз II от Персия завладява Египет. Говори се, че Камбиз знаел за любовта на Египет към котките, която използвал в своя полза по време на войната. Той помолил хората си да съберат колкото се може повече котки и дори нарисувал картини на котки върху бойните си щитове.

Докато се придвижват към град Пелусиум, няколко котки са пуснати да вървят отпред, а останалите са държани в ръцете на персийските войници. Египтяните не се съгласили да участват в битка от страх да не наранят котките  и се предали и по този начин персите завладяли египетското царство.

В древността е имало много закони, които са защитавали котките. Например, ако човек убие котка, дори случайно, наказанието ще бъде смърт. Освен това е забранена търговията и износът на котки за други страни. Когато котките умрат, те са мумифицирани и собствениците им носят храна. Понякога котките дори били погребвани със собствениците си, за да покажат колко много обичат любимите си домашни любимци.

Бастет: Защо египтяните се покланят на котки?
Мирогледът на древните египтяни не може да се представи без едно прекрасно творение. Сладки и привързани, своенравни и търпеливи, котките са допринесли за развитието на древната култура. Тяхната покровителка Бастет била не по-малко почитана. "Майката на котките" съчетава в себе си всички черти на грациозните  домашни любимци.

По времето на появата на Бастет във вярванията хората, египтяните вече добре знаят как да отглеждат култури и имат щедри реколти  като смятат, че това се дължи на покровителството на богинята.

Бастет често олицетворява прехода от ден към нощ и обратно. Нейните родители са Ра и Изида, които се смятат съответно за символи на слънчевата светлина и нощния мрак.

След изобилните реколти, зърното се събира внимателно и остява в складове. Тогава земеделците се изправят пред сериозен проблем - вредите, който може да унищожи всички запаси. Това  бяха мишките. Тогава на помощ на хората идват дребните хищници - котките. В древни времена обаче отглеждането на такъв домашен любимец у дома е доста скъпо, а самата котка не беше толкова разпространена и за нея трябваше да се платят доста пари, затова домашните любимци с мустаци живеят главно в богати къщи, където всеки представител на котешкото племе се е смятал за свещен и носеща божествено покровителство и благополучие. Тогава в центъра на вярванията се появява жена, която има много външни и вътрешни черти на котка.

Самият образ на Бастет е дуален. Тя се описва както като страхотен разрушител, така и като ярък помощник на хората. Външният й вид също претърпява промени през времето. Първоначално тя е изобразявана като жена с котешка глава, понякога дори просто черна котка, украсена със скъпоценни камъни. В по-късните рисунки Бастет приема подобни черти на богинята Сехмет. Във външния й вид се появяват лъвски елементи. Смятало се, че когато богинята приема формата на страховит хищник, царството не трябва да очаква добри времена. Гневът на Бастет ще донесе унищожение, глад и болести.

Но преди всичко Бастет е божество, което дарява радост и красота. Нейните изображения често се допълват от систрум (музикален инструментт) и кошница с плодове или малки котенца. Музикалният инструмент систрум носи радост и хармония и се изплозва по време на празнични церемонии и затова Бастет покровителства музиканти, които внасят нещо красиво в живота на хората със своето изкуство. Кошница с бебета или събрана реколта говори за плодородието, което Бастет носи, и за успешното завършване на сезона на реколтата.

Древните египтяни вярвали, че Бастет подкрепя жените, които я молят за помощ. Тя им помага да установят хармония в семейния си живот, да датат здраво потомство и разкрива тайните за запазване на младостта. Разбира се, специалната защита на богинята е дадена на нейните „деца“ - котки, които не могат да бъдат обидени или третирани неподходящо.

Един от най-известните египетски митове за Бастет е много подобен на легендата за полулъвицата Сехмет. Според него бог Ра е казал, че се страхува от хората. След това народите на земята решиха да победят божеството, за да докажат своето превъзходство. Ра помоли дъщеря си Бастет да накаже човечеството за това. Тя слязла в Египет и приела формата на лъвица, която безмилостно убивала всеки, който се изпречи на пътя й. Боговете били ужасени от поведението на Бастет и затова боядисали бирата със специален разтвор, който й придал ален цвят. Когато напитката била разлята по пътя, Бастет я сбъркала с човешка кръв и започнала да пие алчно. Пияната лъвица заспала и дошла на себе си едва след като се събудила. Впоследствие богинята повече не повтори този ужасен акт.

Наред с култа към Бастет се развива и поклонението към котките. Смятало се, че тези животни могат да предават послания от боговете, да спасяват хората от гнева на божествата, а също така да дават щастие и красота, като самата Бастет. Доста често са правени гробници за котки, които са не по-малко величествени от тези на благородни хора. Мишка и любими лакомства винаги се поставят до тялото на животното, за да може котката да се забавлява и да яде в другия свят. Черните котки са били на особена почит. Древните египетски лекари често поставяли рисунка на силует на черна котка на вратите на къщите си. Това показвало, че в къщата живее лечител, а също така е и мощен амулет за защита.


Самият историк Херодот се възхищавал на Бастет и особената красота на нейното светилище. Тя била най-почитана в град Бубастис. Древните пътешественици искрено се възхищавали на изтънчеността и величието на храма, построоен в града. Централната фигура в храма е скулптура на Бастет, която майсторски предава чара и благодатта на богинята.

Седем пъти в годината Бубастис се пълни с поклонници, които се молят на богинята котка за просперитет и изобилна реколта. По това време храмът е пълен със свещеници, чийто брой може да достигне сто хиляди. Всички отдадоха почит на божествената котка. През пролетта статуята на Бастет се изважда от светилището и пренася и покрай реката, освещавайки бреговете и хората, стоящи на тях. Както отбелязват археолозите, именно в Бубастис са открити голям брой котешки мумии, които са били погребани според всички канони, определени за хора от най-висок ранг.

Бастет често се свързва и  с лунната светлина. Смятало се, че през нощта тази богиня се превръща в своята тъмна същност - Пашт. Често в чертите на самата богиня могат да се видят противоречиви аспекти. Бидейки източник на светлина и топлина, тя се свързва и с нощта, в която приема облика на своите свещени животни.

По време на Средното царство Египет достига безпрецедентни висоти, превръщайки се в мощна държава със собствена култура, търговия и държавна система. По това време египетската мощ нараства поради огромните запаси от зърно, което е равно на златото по стойност. Египет постигна всичко това благодарение на своите малки божества,  негови спасители – котките.

Приятелство и в отвъдното
След като древните египтяни започнали да отглеждат котки като домашни любимци, те вярвали, че котките са им необходими и в отвъдния живот.

Гробницата е била домът на задгробния живот, за вечността. В гробниците си те изобразяват семейството си, най-големите си титли и награди и това, което обичат да правят. По този начин включването на котки в тези изображения говори за тяхното значение в ежедневието на древните египтяни.

В гробницата на Небамун в Тива, сега в Британския музей, една картина показва котка, придружаваща Небамун, докато лови риба. Котката държи птица в устата си и две други птици в ноктите си. Едно от очите на котката е украсено със златни листа. Според Британския музей това е единственият известен пример за позлата върху стенописи в тиванските гробници.

Според Природонаучния музей Карнеги присъствието на котки в гробниците не се ограничава до картини - понякога котките са били мумифицирани и поставяни в гроба на техния човек.

Котките и модата
Както е в случая с различни цивилизации и култури, древните египтяни са смятали кралските особи за законодатели на модата, вземайки примери от управляващите създатели на вкуса във всичко - от храна до мода. Това важи и за животните.

Древните египтяни са ценели котките толкова високо, защото техните царе, фараоните, са отглеждали котки. Египетските кралски особи обличат котките си в злато и им позволяват да ядат от чиниите им. Въпреки че по-низшите класи не са могли да обличат котките си в благородни метали, те са изработвали домашни бижута за своите домашни любимци. Тази традиция е оцеляла и до днес не само в Египет, но и в целия свят.

И докато котките са били любимци на фараоните, някои от техните характеристики са били по-важни в някои династични епохи от други. Например Бастет, дъщерята на боговете Ра и Изида, първо е изобразена като свирепа лъвица, а след това като домашна котка: послушна майка с няколко котенца и защитник на семейството.

Котките са плодовити
Древните египтяни не само оценявали способността им да ловуват гризачи, змии и други вредители, но също така разбирали, че котките от всякакъв размер са умни, бързи и силни.

Сехмет е богиня-лъвица, която е божество-войн и защитник, което държи враговете на бога на слънцето Ра на разстояние и също така защита от болести. Така можем да видим, че древните египтяни са смятали котките по-общо за защитници, като в същото време са уважавали тяхната свирепост.

В Древен Египет се е смятало, че котките имат друг вид сила: плодовитостта. Те често са изобразявани седнали под женските столове, което предполага връзка с жените и може би плодородието по-общо. Асоциацията може да е свързана с факта, че котките  имат няколко котенца в котило.

Мумифициране на котки

Древните египтяни вярвали, че техните богове могат да приемат много форми и през вековете боговете започнали да приемат по-често формите на животни, включително котки.

Тези богове можели не само да се появяват, например, с глава на котка, но и да се вселяват в телата на котки. Ето защо котките са били мумифицирани, а в Древен Египет е създадена цяла икономика около отглеждането и мумифицирането на котки. Всъщност убиването на котки е било забранено в Древен Египет с едно изключение: с цел мумифициране, за да може мумията на животното да бъде поставена в гробницата на собственика.

Накратко, египтяните не са почитали самите котки, а боговете, които са се вселили в техните домашни любимци. И боговете обичат котките толкова много, защото тези животни имат идеални характеристики: те са свирепи и силни, но в същото време домашни и „уютни“.

С повсеместното си присъствие в ежедневието, изкуството, модата и домашния декор на Древен Египет, котките служат за  ежедневно напомняне за силата на боговете.