Грижата за възрастна котка е едновременно радост и отговорност. С годините нашите мъркащи приятели стават по-чувствителни, а тялото им започва да реагира на дребните неща. Добрата новина е, че има много начини, с които можем да подобрим качеството им на живот и дори да го удължим – без да се налагат сложни или скъпи процедури.
Храната е в основата на котешкото здраве. За съжаление, сухата храна (гранули) често съдържа прекалено много въглехидрати и твърде малко влага. Това затруднява храносмилането и се свързва с редица проблеми – диабет, бъбречна недостатъчност, проблеми с пикочните пътища. Освен това някои източници на протеин, като соята, не се понасят добре от котешкия организъм.
Преминаването към консервирана или домашно приготвена храна с висококачествен животински протеин и високо съдържание на влага може да има огромен ефект. Избягвайте храни с риба, особено при по-възрастни котки. Осигурете и постоянен достъп до прясна вода – ако трябва, използвайте котешка чешмичка.
При възрастните котки прекомерната ваксинация може да създаде повече проблеми, отколкото ползи. Някои проучвания свързват честото ваксиниране с по-висок риск от бъбречни увреждания и други хронични заболявания.
След третата година от живота на котката си струва да обсъдите с ветеринаря дали всички ваксини са необходими. В някои случаи по-добрият избор е да се наблегне на поддържането на добър общ имунитет и минимизиране на стреса.
Някои лекарства, особено противовъзпалителните и препаратите против паразити, могат да имат странични ефекти, които сериозно да засегнат черния дроб и бъбреците на по-възрастните котки. Мелоксикам, например, се използва често за болка, но при много котки предизвиква тежки реакции.
Алтернатива са по-естествени решения като CBD масло за болка или диатомична пръст за борба с бълхи. Те са безопасни, ефективни и щадящи организма.
Възрастните котки, също като нас, ценят удобството и спокойствието. Но това не означава, че трябва да скучаят. Играчки, време за галене, ресане, меки постелки и ниски драскалки могат да намалят стреса и да подобрят настроението. Интерактивните хранилки или "бавни купички" също помагат да се поддържа умствената активност.
Стресът е водеща причина за заболявания на пикочните пътища и други здравословни проблеми.
Подобрената и спокойна среда не просто подобрява качеството на живот, а намалява риска от заболявания на пикочните пътища и храносмилателни проблеми.
Бъбречната недостатъчност е често срещана при котки над 15 години. Основната причина често е високото съдържание на фосфор в храната, особено ако храната е на основата на риба. Ниската влага също допринася.
За да помогнете на котката си, избирайте храни с ниско съдържание на фосфор и високо съдържание на животински протеин (пилешко, пуешко). Добавки като смляна яйчена черупка (калциев карбонат) могат да се използват за свързване на фосфора в храната. Това намалява натоварването върху бъбреците.
С възрастта почти всички котки страдат от зъбни заболявания и болки в ставите. Червени венци, зъбен камък и лош дъх са сигнал, че нещо не е наред. Проверявайте редовно устата на котката си.
За зъбите може да използвате прополисов спрей – природен антисептик, който намалява възпаленията. При артрит помагат добавки с глюкозамин, хондроитин и MSM – те подобряват подвижността и намаляват болката.
Най-доброто, което можете да направите за вашата котка, е да сте ангажирани. Следете как се чувства, наблюдавайте промените, задавайте въпроси на ветеринаря. Не всичко, което се предлага, е нужно – понякога най-добрата грижа е в умереността и постоянството.
Добра храна, спокойна среда, умерена медицинска намеса и щипка внимание могат да направят огромна разлика.
Стоматитът при котките може да бъде изключително болезнено състояние. Ако котката ви страда от това, знаете колко трудно може да бъде да се намери ефективно лечение. Аз съм д-р Андрю Джоунс и в тази статия ще споделя моите седем най-добри средства за лечение на котешки стоматит, плюс едно изненадващо ново лекарство, което показва голям потенциал.
Всеки, който отглежда котка в апартамент, знае едно нещо със сигурност: котешката тоалетна може да бъде не само неудобство, но и източник на неприятна миризма. Точно тук на сцената излизат соевите котешки тоалетни – иновативно, екологично и ефективно решение, което буквално променя атмосферата у дома.
Грижата за здравето на зъбите на домашни любимци могат да бъдат много скъпи, но за щастие има множество възможности да помогнете на вашето куче или котка с редица евтини домашни средства.
Нашите пухкави приятели са любима част от милиони семейства по света. Като отговорни собственици на домашни любимци, ние винаги търсим най-добрите възможности за опазване на тяхното здраве. За много хора хомеопатията се е превърнала в неразделна част от рутинните им грижи за здравето. Така че е естествено да се запитаме дали тази алтернативна терапия може да бъде от полза и за нашите котки. Навлизайки дълбоко в света на хомеопатичното лечение за котки, тази публикация ще изследва какво представлява хомеопатията, заболяванията, които може да адресира, ползите и потенциалните рискове и процеса на търсене на хомеопатично лечение за вашия котешки приятел.
Уролитиазата (UCD) при котки е опасно заболяване на пикочно-половата система, което се проявява чрез образуване на камъни и пясък в пикочната система. Малките образувания могат да напуснат тялото без затруднения, а големите водят до запушване на каналите и представляват заплаха за живота на домашния любимец. Ако в урината се появи примес на кръв и животното е тревожно, трябва незабавно да се свържете с ветеринарна клиника за диагностика.
Заболяването на долните пикочни пътища при котки (Feline Lower Urinary Tract Disease - FLUTD) се проявява като признаци на раздразнение на пикочния мехур. Вашата котка ще уринира често, ще се напряга да уринира, ще има болки в пикочния мехур, той или тя може да оближе прекомерно гениталиите си и ще има кръв в урината. Понякога ще уринира извън кутията си за тоалетна, за да ви подскаже, че има проблем.