На каква възраст котките остаряват?
Преди да говорим за това как правилно да се грижим за възрастни котки, трябва да определим коя възраст се счита за такава. Обикновено старостта при котките започва на 9-10 години, някои класификации посочват границата от 11-12 години. Разбира се, много тук зависи от породата на животното и неговия начин на живот. Но във всеки случай основните критерии за стареене ще бъдат намаляване на активността, увеличаване на продължителността на съня, появата на странни, незабелязани преди това, предпочитания към храната, увеличаване или намаляване на количеството консумирана храна.
Какво може да се направи, за да се подобри животът на домашния любимец в напреднала възраст?
Движение
Първото нещо, на което трябва да обърнете внимание, е, че котката на всяка възраст се нуждае от активност. Дори възрастните животни обичат да играят, но не го правят сами. Задачата на собственика е да предложи на котката активна дейност, да я заинтересува с играчки, след които може да тича. Играта е полезна за поддържане на функцията на ставите, както и за общия тонус на животното. Освен това, бягането и скачането допринасят за работата на стомашно-чревния тракт и сърдечно-съдовата система.
С какво да храним възрастна котка?
С възрастта обонянието на котката се влошава, тя вече не може да усеща някои миризми, така че може да откаже да се храни. Ако това се случи, би било добра идея към храната да добавите продукти с отчетлив аромат, приятен за котката. Това може да бъде риба тон или пилешко - тези миризми са привлекателни за домашния любимец и са достатъчно отчетливи, за да ги усети.
Зъби на стара котка
Освен това, с възрастта състоянието на зъбите може да се влоши, така че ако котката започне да се храни с едната страна на устата, тогава вероятно има проблеми със зъбите. В този случай храната трябва да е мека, така че дъвченето да не причинява болка на домашния любимец.
Грижа за себе си
Не всяка котка в напреднала възраст се грижи за козината си толкова добре, колкото в младостта си. Козината може да се навива, да образува заплитания, които дразнят кожата и причиняват дискомфорт. Намесата на стопанина, навременното сресване, ще помогне да се избегнат проблеми.
Отделно, трябва да се обърне внимание на котешката тоалетна. Ако котката страда от болки в ставите или е с наднормено тегло, тогава използването на тоалетнаа с високи бордове ще бъде много неудобно, възможни са проблеми с ходенето до тоалетната. За да се избегнат подобни ситуации, котешки тоалетни с ниски бордове ще помогне, а може би и пълнител, който е по-мек за лапите – например соева тоалетна.
Поведение на възрастна котка
В напреднала възраст поведението на котките не остава същото. Те стават по-привързани и изискват повече внимание. Понякога могат да крещят, настоявайки да бъдат взети на ръце или погалени. Но заедно с това домашният любимец става раздразнителен, понякога може да стане и да си тръгне без причина или просто да игнорира стопанина. Не бива да се опитвате да променяте подобни прояви на характера, защото котките, както и хората, се променят с възрастта и ако просто ги приемете спокойно, тогава комуникацията ще бъде хармонична както за човека, така и за животното.
По-възрастните котки могат да страдат от дезориентация, особено през нощта. Когато са на познато място, котката започва да крещи и да проявява тревожност. Това проявление не е типично за всички котки, но понякога причинява дискомфорт на стопанина. Най-добрият отговор е просто да вземете домашния любимец в ръцете си, за да почувства, че не е сам, да усети познатата миризма и топлината на човешките ръце.
С възрастта всяко животно се променя и котките не са изключение. Разбирането и бързото реагиране на възникващите промени ще помогне животът на една възрастна котка да бъде комфортен.